You are here

Даніо реріо (Danio rerio)

Даніо – прісноводна лпроменеперих риба із сімейства коропових. Походить з Південної Азії і є однією з популярних акваріумних риб, де має торгову назву «Зебровий даніо», «зебрафіш».

Даніо – має велике значення і широке використання в якості модельного організму рівня хребетних при розробці ліків, конкретно – в доклінічних дослідженнях. Крім того, даніо служить важливим об’єктом наукових досліджень в області регенерації, канцерогенезу, імунної системи, інфекцій і ряду інших сфер. Існують трансгенні лінії даніо, геном яких був штучно модифікований з різними цілями.

Даніо – прісноводна риба, що мешкає біля поверхні водного дзеркала, де харчується комахами і дрібними безхребетними. Живе невеликими зграями. Забарвлена ​​в сріблястий колір, на фоні якого проходить п’ять чорно-блакитних смужок в напрямку від голови до хвоста. У деяких форм зустрічаються подовжені плавники, аж до «вуалевих». Даніо – вельми витривалі риби, здатні жити при температурах від +12 до +36 С без будь-яких істотних проблем зі здоров’ям. Вони швидко розвиваються, проходячи шлях від ікринки до молодої риби за 3-3.5 місяці. Самки відкладають кілька сотень ікринок за раз. Вже через 36 годин після запліднення у зародка можна розрізнити зачатки всіх основних органів.

Всі ці особливості роблять даніо вельми зручним в якості лабораторних тварин.

Розшифровано повний геном даніо реріо – це одна з перших риб для яких було проведено повне генетичне картування. Це дозволило, не дивлячись на відносно велику дистанцію між людиною і рибами, провести важливу роботу з вивчення ряду консервативних генів, загальних для всіх хребетних. Зокрема, виявилося, що серцево-судинна система даніо реагує на ряд низькомолекулярних сполук схожим чином, як і у людина. Це відкриття привело до того, що в даний момент, даніо є одним з важливих модельних організмів для вивчення токсичності, фармакологічних ефектів та інших характеристик нових лікарських речовин на доклінічній стадії розробки.

наразі на базі даніо створюються трансгенні моделі для вивчення онкозахворювань, діабету, порушень формування кісток, а, так само, ряду інших патологічних станів.

Крім того, варто відзначити, що, завдяки легкості розведення і опублікованому геному, даніо стали одним з перших доступних у продажу трансгенних домашніх тварин.

Top
ukUkrainian
en_GBEnglish ukUkrainian