Molecular Biology

Molecular Biology  – комплекс біологічних наук, що займається біологією на молекулярному рівні. вивча’ механізми зберігання, передачі і реалізації генетичної інформації , будову і функції складних високомолекулярних сполук, що складають клітину : нерегулярних біополімерів (білків і нуклеїнових кислот).

Молекулярна біологія суміжна та перетинається з такими галузями знань, як генетика, біохімія, біофізика та цитологія.

(more…)

Транскриптом

Транскриптом – це сукупність молекул мРНК (або більш загально: транскриптів ), присутніх у певний момент часу в клітині, групі клітин або організмі. 

(more…)

Афінна хроматографія

Афінна хроматографія – це метод виділення біомолекул з суміші, з використанням високоспецифічних макромолекулярних взаємодій зв’язування між біомолекул і субстратом.

Вибір конкретного типу зв’язування залежить від біомолекули, яку планується виділити. Це може бути антиген і антитіло, аналоговий субстрат і ензим, рецептор і ліганд і так далі. Цей метод часто використовується для ізоляції різних біомолекул. Афінна хроматографія цікава високою чутливістю і здатністю поділу, в порівнянні з іншими хроматографічними методами.

(more…)

Гель-електрофорез ДНК

Гель-електрофорез ДНК – fналітичний метод, застосовуваний для поділу суміші молекул ДНК і РНК за розмірами і реактивністю.

Основа методу – переміщення молекул нуклеїнових кислот у в’язкому середовищі під впливом електричного поля. ДНК має слабкий негативний заряд, який обумовлений хімічною будовою складових її елементів, а саме, сахарофосфатного остова. Оскільки ДНК – полімер, то сумарний заряд молекули буде залежати від кількості її елементів, тобто довжини. Отже, під впливом електричного поля ДНК різної довжини за один і той ж час проходять різну відстань, бо сила дії електричного поля на заряджене тіло залежить від величини заряду тіла. ДНК, маючи негативний заряд, буде рухатися від катода до анода, причому, в в’язкому середовищі коротші молекули рухаються швидше, ніж довші. Таким чином, за один і той же час, короткі ДНК виявляються ближче до анода, ніж довгі.

(more…)

Репарація двониткових розривів ДНК

Двухнитьові розриви – це тип пошкоджень ДНК, що характеризується тим, що обидва ланцюжки ДНК несуть ушкодження. Вони особливо небезпечні для клітини, тому що порушують структуру кодування генома, часто пролягаючи в регуляторних регіонах (термінатори, промотори, сайти метилування, etc.), здатні повністю зруйнувати всю «смислову структуру» гена. Крім того, при двохниткових розривах часто відбувається крос-лінк ДНК: розірвані ланцюжки з’єднуються хрест-навхрест, так що порушується антипаралелність спіралей. Найгірше в цій ситуації, це те, що жоден з ланцюжків не може служити матрицею відновлення для іншого, позаяк обидві вони пошкоджені. Це призводить до того, що якщо розриви не усунуто, то в наступному циклі поділу клітина буде не здатна завершити процес мітозу, і або загине, або, в окремих випадках, в ній відбудеться мутація.

(more…)

ГВХ-синдром

ГВХ -синдром, від абревіатури GvHD (Graft versus Host Disease) – гострий запальний процес, що виникає в пересаджених тканинах і органах. Характеризується масованим апоптозом клітин ряду тканин донора. Часто спостерігається при пересадці ствовбурових клітин, наприклад, при трансплантації кісткового мозку.

(more…)

Parasites of mind, body and genome

Паразитичні організми завжди викликали інтерес у дослідників з найдавніших часів і до цього дня. Їх похмурий шарм, їх складні системи впливу на господарів і оточення, їх значення в житті людини, тварин і рослин, які культивує людина, нарешті, безпосередня загроза, що виходить від них – все це забезпечило їм високе місце в ієрархії наукових проблем. ХХ століття, – століття народження більшості сучасних форм науки про живе – принесло безліч наукових відкриттів в цих областях, не оминувши своєю увагою і паразитів найрізноманітніших форм і калібрів. Про кілька з цих дивних, небезпечних і незвичайних істот буде розказано в цій статті.

(more…)

Кайрос, Хронос і Людина

У давньогрецькій філософії існувало два поняття для позначення часу.

Кайрос і Хронос.

Міфологічно вони були представлені у вигляді двох імперсоналізацій, двох богів часу.

Хронос – один з до-Зевсових богів хтонічного (стихійного, ворожого людям пантеону), являв собою час в його лінійної формі, як низку подій, що слідують одна за одною і є логічним продовженням самих себе.

(more…)

Чужі серед нас. Міксоміцети.

Міксоміцети

Третьою істотою в параді «Чужих» є Міксоміцети.

Міксоміцетів – як і інші герої цієї статті – створіння з невизначеним систематичним рангом. Довгий час їх відносили до грибів, потім виділили в окрему групу. Треба сказати, що гриби або міцеліальні останні 150-200 років служили, відверто кажучи, «систематичної звалищем» куди потрапляли багато створінь, що віддалено нагадують міцеліальний гриб, але що має не уточнене систематичне положення.

Так що далеко не все, що має корінь «міцет» в назві – гриб.

(more…)

Чужі серед нас. Тихоходи.

Тихоходи

Друге місце займають істоти, відомі як «водяні ведмеді» або тихоходи, на латині – Тардігради. Якщо трихоплакс заслужив титул «неземної істоти» швидше метафорично – через дивнe будови і незрозуміле походження, то тихоходи цілком здатні були б пережити міжпланетну подорож в надрах досить масивного метеорита, якби опинилися в такій ситуації.

(more…)

Чужі серед нас. Трихоплакс адхаерус (Trichoplax adhaerus).

Трихоплакс адхаерус.

Питання існування позаземного життя цікавило людей як мінімум, з 17-18 століть, коли формувалися першооснови сучасної астрономії. Ідея, побачити або хоча б уявити, які форми набули б живі організми в умовах, зовсім відмінних від звичних нам, розбурхувала уми протягом століть. Проте, хоча людство поки ще не досягло інших планет з розвиненими біосферами, Земля цілком може ще піднести кілька сюрпризів: деякі з створінь, що її населяють, цілком могли б бути прибульцями з інших світів, настільки вони дивовижні й незвичні за своїм способом життя, властивостями і будовою.

(more…)

Що сниться Медузі Горгоні? або Морфей – повелитель Біосфери.

Сон – одна з небагатьох речей, спільних для великого числа живих істот на нашій Планеті.

За даними досліджень, сплять майже всі хребетні – коти, мавпи, копитні, дельфіни, рептилії і птахи.

Навіть безхребетні відчувають необхідність у сні, або, в крайньому випадку, в відпочинку нервової системи шляхом її часткового відключення.

Що таке сон і звідки він взявся?

(more…)

Живе відео

Біопанк

No post found

Top
en_GBEnglish
ukUkrainian en_GBEnglish